;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Bekir Büke

   Başarıları

       KENDİ KALEMİNDEN BEKİR BÜKE
 
         Ben güreşçilerin harman olduğu Afşin ilçemizin Kabaağaç  köyünde 1929  yılında Dünyaya geldim. Küçüklüğüm Ceyhan Irmağının kumları üzerinde, yaşıtlarımla güreş tutmak, çeşitli oyunlar oynayarak mutluluk içerisinde geçti. İlkokulu Kabaağaç köyünde okuyarak bitirdim. 12-15 yaşları arasında, yaşıtlarımdan sıyrılarak iyi bir güreşçi olduğumu civar köylere duyurmuştum. 19 yaşıma gelinceye kadar, şalvar güreşi ve karakucakta bölgenin aranan yenilmez güreşçilerinden biri oldum.
 
          1949 yılında Ankara Jandarma Komutanlığına geldiğimde iyi bir güreşçi olduğumu duyan Türk Sporunun Ölümsüz Şampiyonu Yaşar Doğu beni Komutanlarımdan izin alarak güreş minderleri ile tanıştırdı. İlk defa minder güreşi yapmama karşın, zamanın dev güreşçileriyle müsabaka yaparak Türk Milli Takımlarında yer aldım. Maraş'lı Bekir Büke artık uzun yıllar Milli takımlarımızın değişmez elemanı durumuna gelmişti. Sayısız içte ve dışta yapılan Milli ve Temsili musabakalarda ülkemizi şerefle temsil ettim. Her güreşimde beni bağrına basan Maraş'lı ağabey ve kardeşlerimi düşünürek güreş yaptım.
 
           7 yıl üst üste Türkiye Şampiyonu oldum. 3 kez arka arkaya AKDENİZ OYUNLARI ŞAMPİYONU oldum. Bu halen güreşte kırılamayan bir rekordur.Ayrıca sayısız temsili Milli ve Avrupa şampiyonalarında Ferdi ve Takım  halinde şampiyonalarda Milli takımlarımızda başarı ile görev yaptım. İstiklal Marşımızı çaldırdım ve ayyıldızlı Bayrağımızı şeref gönderine çektirdim. Bu arada Sümerbank'ta çalışarak emekli oldum. Güreşi bıraktıktan sonra Milli takımlarımızda Antrenör ve yönetici olarak uzun yıllar hizmet ettim. Evli ve 4 çocuk babasıyım. Üç kızım tahsilini tamamladı. Oğlum  Aydın'da güreş sporuna ilgi duymaktadır.Bir kaç kez Milli takım seçmelerine girerek mahalli müsabakalarda birincilik aldı.
 
           Her geçen zaman daha iyiye gitmekte ve büyük hizmetlerle sporculara gereken ilgi artmaktadır.Bizim nesil ne yazık ki bu imkanlardan gerektiği şekilde yararlanamamıştır.
 
           Dünyaya yeniden bir daha gelme şansım olsa yine MARAŞ'da doğmak ve Maraş'lı Bekir Böke olarak Maraş güreşçisi olmak isterim.
 
           Dünya durdukça esaret altına girmeyecek mücadele gücümüzü ve Maraş Sevgimizi Sütçü İmamlardan imandan yaşamaktayız.
 
           Maraş'lı Genç güreşçilerin Dünya ve Olimpiyat Şampiyonları olmaları dileği ile
Candan sevgi ve saygı duyduğum Maraş'lı hemşehrilerimi yürekten selamlarım.
 
        Not : Bu makale Ünlü Şampiyonumuz  Bekir Büke'nin 1992 yılında bir dergiye vermiş olduğu mülakattan alıntı yapılarak alınmıştır.İfadelerin tümü Sn Bekir Büke'nin kendi kaleminden alınmıştır.
 
2010 Ocak ayında Vefat etti. Allah Rahmet Eylesin.
 
 
 


 
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız