;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

PROF.DR. MEHMET ÖZKARCI “ESHAB-I KEHF AFŞİNDEDİR”

Prof.Dr. Mehmet ÖZKARCI (K.Maraş Sütçü İmam Üniversitesi) hocamla Bilgi, İletişim, Sanat, Eğitim ve Kültür Gençlik Derneği ile Kültür Sanat Derneğinin ortaklaşa gerçekleştirdikleri Afşin ve Elbistan ilçelerinin tarihi, turistlik ve kültür gezisinde (26.05.2013) tanışma fırsatım oldu. Mütevazi bir kişiliğin yanı sıra güleç ve hoş-sohbet ÖZKARCI hocam.

 

Prof.Dr. Mehmet ÖZKARCI “Bütün işaretlerin Eshab-ı Kehf’in Afşin’de olduğunu göstermektedir. Anadolu’nun hiçbir yerinde Afşindeki gibi yaygın olarak çocuklarına yedi uyurların (Tebernuş-Sadenuş-Mekselina-Yemliha) isimlerini veren başka bir yer yoktur. Asırlardan beri gelen bu olaya insanların sahiplendiğinin en bariz göstergesidir bu bölgede çocuklarına mübareklerin isimlerinin verilmesi. Buna da inanmışlar. Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim özellikle mağaranın fiziki konumu hakkında bizlere bilgi veriyor. Güneşin nasıl doğup-battığı konumuna Afşin Eshab-ı Kehf uyuyor. “Hocama, Tarsusdaki mağara Kuran-ı Kerim’de bahsedilen özelliğe uyuyor mu, diye sordum.” ÖZKARCI hocam, hayır, uymuyor. Orayı da gördüm. Mağaraya merdivenlerden aşağı iniyorsun. Burası düz bir alan. Yine Kuran’ın ifadesi “Müminler mağaranın önüne mescit inşa ettiler. Kayıtlara göre milattan sonra 5. yüzyılda ortalarında mescit inşa ediliyor. O mescidin (o zamanlar kilise) sütunların başlıkları, mihraptaki diğer inşaat malzemeleri şu an hala Afşin Eshab-ı Kehf’te mevcuttur.  Tarsus’da da bir mescit var ama orası 1870 yıllarında Abdulaziz tarafından yaptırılmıştır. İşte bunlardan dolayı bütün işaretler Eshab-ı Kehf’in Afşin’de olduğunu göstermektedir. Bende Eshab-ı Kehf’in Afşin'de olduğuna inanıyorum. Belgeler ışığında kitabımda da belirttim.”

 

Daha ayrıntılı bilgiler zamanla yayımlayacağım. Ayrıca hocamdan bir röportaj sözü aldım. Geniş bilgiler ileriki günlerde… 
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız