;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Sadi AKSAKAL Hakkında Kim Ne Dedi

MERHUM SADİ  AKSAKAL’IN ARDINDAN…

        Yıldırım HAMİŞ:

        24 Ocak 2013/Perşembe günü sabahı,çalıştığım yerel gazete bürosunda cep telefonum çaldı,açtım,arayan kıymetli anacığımdı.” oğlum, kolay gelsin… telefonda böylesine  acı  bir haber vermek çok zor ve kötü bir şey ama… geçmişte tanışıklığınız ve arkadaşlığınız olduğunu bildiğimden  bir an önce duyurmam gerektiğini düşündüm” dedi. Ben” hayırdır anacığım “dedim. Annem ”Sadi AKSAKAL bey hakkın rahmetine kavuşmuş” dedi. Telefon elimde öylece donakaldım. Memleketimiz Afşin’den akrabalarımız anneme telefonda haber vermişler.Nice sonra telefonda anneme   benim onunla gerek  Afşinspor’ da ve gerekse Afşin İlçe Belediyesi’nde yol arkadaşlığımız ve tuz-ekmek birlikteliğimiz çok oldu, Allah(cc) rahmet eylesin…” diyebildim.

        Sonra fikrim ve anılarım beni,liseyi bitirip, rahmetli babamın hava astsubaylığı  görevinden emekliye ayrılmasından sonra, sıla-i rahim odaklı olarak, Kayseri’den memleketimiz Afşin’e göç ettiğimiz 1977 yılına götürdü. Ben de o yıllarda futbol oynuyordum ve bu sporu çok seviyordum.Amatör düzeyde mücadele eden Afşinspor’ da lisanslı futbolcu olarak oynamaya başladım.

        Davut BERKTAŞ, Abdurrahim KANAT, Samittin ÇELİK, Samettin YAZGAN, Abdullah GÖKAHMETOĞLU, Alaaddin TAN, Mehmet PEMİK, Hacı ÇEVİK, Fatih FİLİNTE, Emin TANIŞ, Necdet GÜNEŞ (namı diğer AYNA dayım), Mehmet Ali ERTEKİN ,Ömer GÖNEN, Abdullah GÜNEŞ gibi o  dönem amatör futbola gönül vermiş arkadaşlarımla aynı takımda aynı idealler peşinde mücadele etmeye başladım. Bu mücadelenin asıl mimarını ve liderini yani dönemin Afşinspor  Kulübü Başkanını bu vesile ile tanıdım.Hakkın rahmetine kavuşan merhum Sadi AKSAKAL(Sadi Ağabey) tüm samimiyetiyle  , özverisiyle, büyük bir efor harcayarak yaptığı koşturmasıyla Afşinspor Kulübünü ve takımını  başarı ile yönetiyor ve İlçemiz sporuna ,önemi ve anlamı ilerde daha da çok anlaşılacak olan büyük bir ivme kazandırıyordu.

        Aynı yıl ve dönem;şimdiki Afşin Belediye binasının ve Ziraat Bankasının olduğu yerde mütevazı bir binada,çok kısıtlı imkanlarda ,kıymetli bacanağım  Sayın “Adnan ÖZDEMİR”ile birlikte “Sadi AKSAKAL” mucizevi  bir çaba göstererek, güreş sporunda ilerde büyük şampiyonlar çıkaracak olan bir sistemin  ilk temellerini  atıyor ve Afşin’li genç  güreşçilere burada düzenli antrenman yaptırıyorlardı.Oradaki  insanüstü emek ve ter kokan özveri  ortamını ve sarf edilen büyük enerjiyi  yakından gözlemleme imkanım  olmuştu.

        Hatta hiç unutmam,ben Afşin’e ilk geldiğimde Sadi Ağabey Türkoğluspor futbol takımı ile deplasmanda  bir özel hazırlık maçı anlaşması yapmıştı. Bana”hazırlan,Türkoğlu’na maça gidiyoruz “dedi,bir özel  midibüs kiraladı, Afşinspor takımını Türkoğlu ilçesine götürdü,giderken ve gelirken Kahramanmaraş İlinde konakladık. Ben 17 yaşındaki  genç ve tıfıl bir halet-i ruhiye ile,Sadi AKSAKAL’ı izliyor ve gözlemliyor ve onun insanlığına,gençlere güven  veren davranışlarına   ve örnek çabalarına hayran kalıyordum.Nitekim ben bundan sonraki yıllarda ve dönemlerde;merhum Sadi AKSAKAL’ı kah İlçenin ilk kültür ve spor yıllığını yaparken, kah geleneksel güreş festivallerinde kapıda bilet satarken ve kah güreş festivali adına ve geliri kulüp yararına özel üretim sigara yaptırırken ve Afşin İlçe sporuna ivme kazandırmak için dur durak bilmeksizin koştururken gördüm ve naçizane içtenlikle takdir ettim.Antrenman sonrasında sporcuların  hepsini alıp,o zaman Kale Mahallesindeki eski evlerine götürüp evini açacak,onlara sofra kuracak,sitiller dolusu ayranlar  içirecek kadar fedakar bir Kulüp başkanımız olmasından gurur duyuyorduk.

          Daha sonra bende Afşinspor Kulübünde aralıksız 20 koca yıl sürecek  olan  yöneticiliğimin ilk  döneminde,Sadi Ağabey ile yan yana yaklaşık 7-8 yıl birlikte yönetim kademesinde görev yaptık.1985-1987 yıllarında,Profesyonel   3.ligde Adnan ÖZDEMİR;in başkanlığında  görev yaparken yine Sadi Ağabey en büyük destekçimiz olmuştur.Ardından bu özel insanı 1988 yılı başında  memur olarak görev  yapmaya başladığım Afşin İlçe Belediye Başkanlığı’nda,onunda aynı kurumda memur olarak işe başlamasıyla,daha  da yakından tanımak, kaynaşmak ve beraber çalışma imkanım oldu.Merhum”Sadi AKSAKAL”Afşin Belediyesi’nde Park ve Bahçeler Müdürü ve bilahare Mezarlıklar Müdürü olarak görev yaptı ve büyük katkılarda bulundu.(Bir anekdot:İlçe merkezinde bulunan tarihi Dedebaba Türbesi’nin hemen kapısında yer alan mavi renkli tanıtım ve bilgi levhasını gördüğümüz  lüzum üzerine  2003 yılında birlikte tasarladık, yaptık ve oraya astık.O levhayı her gördüğümde rahmetli Sadi Ağabeyi minnetle ve rahmetle anacağım.)  Ben 2007 yılı başında Afşin Belediyesi Yazı İşleri Müdürü iken emekli oldum ve Kahramanmaraş iline taşındım.Sonra Sadi Ağabey ile,kandillerde,bayramlarda ve diğer  özel günlerde telefonla görüşüyordum,hac  farızasını  yerine getirdiğinde yine telefonla”Allah kabul etsin , hayırlı olsun…” deyip,uzun boylu sohbet etmişliğim olmuştu. Dolayısıyla merhum Sadi Ağabeyle yaklaşık 14 yıl süresince de Belediyede birlikte çalıştık,dertleştik,birbirimize destek olduk.  

            Hani  bir toplumda veya bir mekanda kişi olarak iz bırakmak diye bir tabir vardır.İşte ”Sadi AKSAKAL” 40 yıl süresince,örnek kişiliğiyle,efendiliği ve çalışkanlığı ile Afşin’imizde  gerçek anlamda derin ve pozitif bir iz bırakan çok seçkin bir kişiliktir.Elbette ki; bu denli  sevilen ve iz bırakan bir insanın şu fani dünyadan ebediyete göç etmesi bizleri derin bir üzüntüye sevk etmiştir.Ancak önümüzdeki yıllarda da,onun İlçemiz ve İlçe sporumuz için yaptıklarının unutulmayacak olması  ve bu önemli şahsiyetin hafızalardan silinemeyecek nitelikte ilçemizde bıraktığı  izlerin devamlı surette hatırlanacak ve konuşulacak olması bizlere bir nebze olsun teselli vermektedir.   

            Seni  tanımak, aynı yollarda,aynı çatılar altında ve aynı idealler peşinde birlikte çalışmak benim için bir onurdur Sadi Ağabey…Seni  hiç bir zaman unutmayacağız yüreği   de kendisi  gibi güzel ve örnek insan… Ruhun şad,mekanın cennet olsun,Cenab-ı Hak  yakınlarına ve tüm sevenlerine  sabır ve metanet ihsan eylesin…    

 

            Samittin ÇELİK:

 

            Öncelikle Sadi abiye Allah’tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.

 

Afşin’de sporun gelişmesinde önemli katkıları olmuş birisi. Her sporcuyla yakından ilgilenirdi. Onların dertlerine ve sorunlarına bizzat eğilir, çözüm bulmak için çabalardı. Ayakkabısı olmayana ayakkabı, elbisesi olmaya elbise alırdı kendi cebinden. Bizim yetişmemizde katkıları çok büyük. Bizlere ağabeylik yaptı. Benim yanımda değeri tartışılmaz.

           

            Sağ ve sol döneminde kardeş kardeşle, akraba akrabayla uğraştığı düşman kesildiği, hatta sporcuların içerisinde de sağcı solcu olmasına rağmen bizleri birbirimize kenetlendirdi, kaynaştırdı ve arkadaş etti. Bizleri siyasete bulaştırmadı, arkadaşlığı dostluğu öğretti. Aradan yıllar geçmesine rağmen o günkü sporcuların arkadaşlığı hala devam etmekte. Sadi abi işte bu…

 

            Sadi abi sadece futbol değil, Afşin’de güreşe önem verdi. Afşinspor Kulübü başkanlığı yaptığı dönemler Türkiye şampiyonları ile milli güreşçiler çıkmıştır. Sporun diğer dallarında judo, atletizm ve masa tenisi takımları kurdu.

 

            Afşin güreş festivalinin devam etmesinde katkıları çok büyük olmuştur.

 

            Sadi abi dürüst, temiz ve saygıdeğer bir insandı. İşine gönlünü veren birisiydi. Afşin değerli bir evladını kaybetmiştir.

 

            Tekrar saygıyla anıyorum rahmetli Sadi ağabeyi...

 

 

            Mehmet GÖREN:

           Kendisini çocuk yaşlarda tanıdım. Değerli, saygıdeğer mütevazi bir insandı. Afşinde sporun gelişmesinde önemli payı bulunmuştur. Gençlere hep abilik yaptı. En son geçen yaz birlikte olmuştum. Sadi abi demiştim, Afşinde belirli dönem iz bırakmış birisin bunları kaleme alsanda yayımlasam demiştim. Bunun için resimlerde çekmiştik.  Allah rahmet etsin diyorum. Kalanlara sabırlar diliyorum.          

 

           Fatih FİLİNTE:

 

·        Afşinimizde bir döneme damgasını vuran;

·        Sporun kanaat önderlerinden olan;

·        Siyaseti spora bulaştırmayan;

·        Sporu spor adına yaptırmayı ilke edinen ve başaran;

·        Gençlere her zaman doğruyu, dürüstlüğü gösteren ve yaşayan;

·        70 kuşağı olan biz gençlerin;

 

 

Değerli ağabeyi  merhum Sadi AKSAKAL'a Tanrıdan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.

 

 Şahsım olarak gerçek bir ağabeyi kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyim. Onu yazarak anlatmanın imkansız olduğunu da biliyorum. Onun nasıl bir ağabey olduğunu, nasıl önderlik yaptığını, bizim jenerasyonda nasıl bir iz bıraktığını anlamak için ancak o günleri yaşamak gerekir. Keşke geriye dönüp o günleri yaşayabilsek diyorum. Bizlere sık sık söylediği “aslan gibi” sözünü başımızı okşayarak söylese diyorum. Onun babacanlığını tekrar içimizde hissetsek diyorum….diyorum… malesef her şeye ragmen hayatın devam ettiği gerçeği ile yüzleşiyorum.

 

Gerçek bir moral hocasıydı:

1976-1977 sezonunda (şu anda takımın ismini hatırlamıyorum) Sadi ağabey işim var diye maçın birinci yarısına gel(e)memişti. Ilk yarıyı 2-0 mağlup kapamıştık. Gerçek olan sahada tel tel dökülmüştük, ikinci yarıyı fark yemeden nasıl bitireceğimizi düşünürken, hocamız (Mehmet GÖKAHMETOĞLU) sürekli taktikler veriyordu. Ama bizde eksik olan bişeyler vardı, bir türlü çözemiyorduk. Tam bu sırada Sadi abimiz başımızda bitiverdi. “aslan gibi” sözünü de cümlelerinin içerisine saklayarak bize öyle bir moral aşıladı ki, bir an once sahaya çıkıp rakibi yerle bir etmek isiyorduk. Ikinci yarıya fırtına gibi başladık. İlk yarıdaki takım gitmiş, yerine bambaşka bir takım gelmişti. 2 gol atarak beraberliği sağladık. Yakaladığımız fırsatları da değerlendiremeyince sahadan 2-2 berabere ayrılmıştık.Bu sırada Mehmet hacamızın da hakkını yemeyelim. Taktiklerinin kulak ardı etmiyorduk. Gerçek şu ki; moral hacamız Sadi abimizdi. Başarıya inanmayan sporcuya tahammülü yoktu. Başarının çalışmayla olacağına inanan ve inandıran bir şahsiyetti.

               

Sadi abimiz Afşin’de spor anlayışını değiştiren bir  karizmatik bir liderdi:

1970 li yıllarda bizden önce futbol takımının yarısı yabancılardan oluşuyordu. O dönemde onlara para da veriliyordu. Bu anlayış içerisinde takım çökmüş, futbol Afşin’de unutulmaya başlamıştı. 1976 yılında Sadi abimiz işe el attı. Başarının yerel futbolcularla geleceğine inanıyordu. Sabır ve inançla çalışmaya başladı. Bizleri, kahve köşelerinden/okul sıralarından/Devlet dairelerinden toplayarak takım oluşturdu. Artık Afşin halkı; yabancı oyuncu olmadan, bir çıkar gözetmeden, kötü alışkanlıklar edinmeden, okulunu bırakmadan, futbolcu kimliğinden ziyade sporcu kimliği kazanan gerçek amatör anlayışa sahip takım oluşacağına inanmıştı. Sadi abimiz bunu başarmıştı. Çünkü inanmış ve inandırmıştı.

 

Sporu ile siyaseti ayrı tutmuştu:

12 EYLÜL’ü ancak yaşayanlar bilir. Öncesinde taraf olmayan genç hemen hemen yok denecek kadar azdı. İşte o azların içerisinde Sadi abimizin sporcuları vardı. Bizleri o dönemde siyasetin pisliğinden korumuştu. Takım içerisinde gerçek  arkadaşlık bağlarıyla birbirimize bağlamıştı. “birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için” ilkesini saha içerisinde ve dışarısında yaşatmayı başarmıştı.

 

Afşin’de tüm spor dallarının tanınmasına ve geliştirilmesine katkı sağlamıştı:

Sadece futbol değil;  o dönemde sporun tüm dallarıyla ilgilenmiş, özellikle güreşin gelişmesine büyük katkıları olmuştur. Okullarda yapılan sportif faaliyetlere her zaman katkı sağlamış, etrafındaki gençleri değişik sporlara yönlendirmiştir.

 

Maalesef; 12 EYLÜL’den sonraki siyasi anlayış, Sadi abimize siyaseten spordan uzaklaştırma cezası vermiş, bu uzaklaştırma sonucunda, Afşin’de spor ile siyaset buluşarak tüm yapılanları/yapılanmaları yerle bir etmiş, sporda layık olmadığımız bir konuma getirmiştir.

 

Millet olarak biz insanlara yaşarken gerçek değerini veremiyoruz. Onun kadrini kıymetini bilemiyoruz. Ancak öldükten sonra gerçekleri itiraf edebiliyor, yiğidin hakkını yiğide verme erdemini göstere biliyoruz. Bu erdemin Afşin’de söz sahibi kişiler tarafından gösterileceğine, bundan sonraki dönemde “SADİ AKSAKAL” isminin yaşatılması için gereğinin yapılacağı inancı içerisinde olduğumu belirterek, tekrar Sadi abimize Tanrıdan rahmet, tüm yakınlarına, spor camiasına ve Afşin halkına baş sağlığı diliyorum.

 

 

Mehmet PEMİK:

 

Sadi abi rahmetli ile ilğili o kadar çok anı ve söylenecek şey varki; Ben hemen hatırımda olan ve bize gençlik spor kulubü başkanı olarak yaptığı fedakarlıkları sayabilirim. Henüz 13-14 yaşlarında olan o dönemin futbolcularını bir abi şefkati ile kucakladı ve tüm imkansızlıklara rağmen sağlam bir arkadaşlık, iyi bir takım ruhu oluşturmamızda büyük pay sahibi oldu.Şimdiki ziraat bankasının olduğu yerin arka kısmında bakımsız bir salon vardı. Orasını bize antrenman salonu yaptı. Soba kurmayı dersin, sofben bağlamayı mı, bizleri orada idman yaptırır, bizimle beraber orasını bekler. Yazın beraber afşin spor yıllığı hazırladık, spor kulubü namına festival sigarası yaptırıp gelir elde ettik. Aynı yıllarda eski garajın içerisinde (şu anda garanti bankasının olduğu yer) muhteşem güreş festivalleri düzenledik. O festival tribünlerini Sadi abi ile tüm arkadaşlar bir amele gibi çalışarak yaptık. Emeğini hiç esirgemezdi. O siyasetin anarşi haline geldiği 77-78-79 yıllarında spor kulubü başkanı olarak bizi hiç bir şeye bulaştımadı. Korudu,kolladı. Sadece bu fedakarlığı dahi bizim o dönemki spor camiasının hakkını ödeyemeyeceği bir gerçektir. O heybetli görüntüsü içinde pamuk gibi bir kalbi vardı. Zalime sert ama mazlumu korurdu. Biz ondan Afşin için çok daha önemli çalışmalar bekledik.Hem layıktı,hem de Afşin için bir şanstı.Ama olmadı, siyaset ona bu fırsatı vermedi.Ama yinede sağlığı elverdiğince çalıştı.Yardımseverliğini defalarca kanıtladı. O dönemin çocukları olarak bizler,Sadi abinin kıymetini her zaman bildik.Her ne zaman bir araya gelsek mutlaka Sadi abimizi yad ettik.Hastalığı müsaade etse yine hayırlı ve güzel işler yapardı. Cenab-ı Allah bol, bol rahmet etsin, peygamber efendimize komşu eylesin. inşaallah. Amin

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                    
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız