;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Haşim Kalender ile Röportaj1 - Kendinizi Tanıtır mısınız?


Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Dağlıca (Marabuz) doğumluyum. Altı yaşlarındayken Tanır kasabasına göç ettik. Çocukluk yıllarım Tanır'da geçti. İlk ve ortaokulu burada okudum. Liseyi Afşin End. Mes. Lisesinde tamamladım. Askerlik dönüşü o zamanlar ismi Türkiye Elektrik Kurumuna elektrik teknisyeni olarak girdim. Halen T.E.İ.A.Ş. trafo teknisyeni olarak görev yapmaktayım. Evli, üç erkek, iki kız beş çocuk babasıyım.


2 - Şiirle tanışmanız ve yazmanız ne zamandan beri devam ediyor?


Şiirle tanışmam çocuk yıllarında başlamıştır. Bilirsiniz eski misafir odaları dolar taşar çok güzel sohbetler olurdu. Babam rahmetli şiiri, şiirli hikayeleri çok sever, yer yer sohbetlerde şiir okur hikayesini anlatırdı. Genelde Dadaloğlu’nun hikayeleriydi. Şiir aileden gelen bir yetenekti, bibilerimin çok güzel şiirleri vardı. Değişik konuları o kadar güzel anlatırlardı ki
olayı canlı yaşadığını sanırdın.  Bugün çok azı, bazı kişilerce bilinmekte olsa da güzelim eserler gün ışığına çıkmadan kaybolmuştur.

Şiir kültürünün memleketimizde gereken ilgiyi görmediğine inanıyorum. Şiirler, şairler hep garip gelmiş garip gitmiştir. Şairin yeri ölünce belli olur çok şair tanırım, perişan öldüler, öldükten sonra kahraman edildiler. Üzülüyorum ve yaşarken farkına varılması gerektiğine inanıyorum.


3 - Hayati Vasfi,  Aşık Yener ve Derdiçok gibi şairlerin Tanırlı olması yazmanız üzerinde etkisi oldu mu?


Elbette ki Hayati Vasfi, Haci Yener, Derdiçok gibi değerli şairlerimizin şiir yazmamda çok etkili olmuşlardır. Amcam Osman Kalender (Opba), rahmetli Hayati Vasfi ve birkaç köy büyüğü günlük değilse bile birkaç günde bir toplanırlar güzel sohbetler ederlerdi. Rahmetli Hayati Vasfi arada şiir okurdu onun hitabeti de, şiirleri kadar güçlüydü hep dinler kendimce yorumlardım içimden. Diğer taraftan su sesi şairin en büyük ilham kaynağı olduğuna inanıyorum. Tanır’daki çıkan sular onların şelaleden dökülüşü akışı köpük köpük kaynaması her biri bir yön verirdi şiir için.

 
4 - Şiir nasıl olmalıdır?


 Şiir nasıl olmalıdır cevabını kendimce vereyim tanım olarak verirsem şairlere haksızlık yapmış olurum ki ben kendimi henüz şair olarak görmüyorum. Eğer şairim dersem bir arkadaşımın deyimiyle Akif'lere, Fazıl'lara başka bir isim bulmak gerektiğine inanıyorum. Ben heceli kafiyeli uyaklı yazmaya çalışıyorum. Serbesten çok anlamıyorum açıkçası şiirin kafiyeli heceli ölçülü uyaklı olması gerektiğine inanıyorum. şiir roman değildir güzel söz dizmektir az kelimeyle çok şeyler anlatmaktır. Okuyucuyu içine çekmektir insanların içine girmek onların yaşamlarını işlemek dertleriyle dertlenmek neşesiyle neşelenmek her okuyanın kendini içinde bulduğu onunla coştuğu türkü söyleyip güldüğü ağıt edip ağladığı güzel anlamlı söz dizisi olmalıdır.


5 - Şiirlerinizden ve kitabınızdan bahseder misiniz?


Şiirlerim dediğim gibi heceli kafiyeli uyaklı ve her konuda yazmaya çalıştım. Birinci kitabımda (KALENDERCE BAKIŞ). Bir okuyucunun yorumu çok hoşuma gitmişti ayni konuları işlediğim için "abi bir şiir yazmışsın kırka bölmüşsün" demişti. İkinci kitabımda (AYRANDEDE ŞIRILTILARI) o hatayı yapmamak için elimden geldiğince farklı konularda yazmaya çalıştım her okuyan kendine bir şeyler bulsun istedim. Aşıkla aşık, dertliyle dertli, neşeliyle neşeli olmaya çalıştım. Şu anda üç tane kitap yapacak kadar şiirim mevcut ancak imkanların kısıtlı olması şiir kitaplarının rağbet bulmayışı onların beklemesine neden oluyor nasip olursa emekli olduktan sonra onları da bastırmayı düşünüyorum. Ben paylaşmayı seviyorum şiiri seviyorum.


6 - Şair niçin yazar?


O kadar geniş ki, şair içlidir duygusaldır olaylar onu çok çabuk etkiler o etkiyi üzerinden atmak için şair ilk fırsatta kaleme sarılır. Bir dörtlük yazdı mı bütün duyguları rahatlar ipek gibi olur. Yazdıkları zamana ve olaylara şahitlik eder. Vatan bayrak sevgisi şehadet özlemi dini duygular taşar dışarı çıkar şair saklamaz saklayamaz.


7 - Haşim Kalender şiir yazmadığı zaman neler yapar?


Şiir her zaman yazılmaz zaten bir anı vardır bir yeri vardır o duyguların can bulduğu an vardır. Ne zamanı bellidir ne de yeri bir an vardır o an değerlendirilirse o bir şiirdir eğer es geçilirse bir şiir ölmüş demektir. Haliyle şiire çok bir zaman ayırmam. Diğer zamanlarımda işçiyim işe gider gelirim. Çarşı, pazar alışkanlığım pek yoktur aylarca çarşıya inmediğim olur kendi yaşadığım ilçeye bile garibim dersem yeridir. Boş zamanlarımda dağı bayırı kırı suyu doğrusu doğayı çok severim. Başımı alır giderim sık sık ya bir dağ başında oturur soluklanır hayıflanırım ya bir su kenarında suyun akışını dinler yer yer dertleşirim onunla kuşların ötüşü böceklerin yardımlaşa sürdürdükleri hayat bir çiçeğin dalında gülümseyişi bunlar başka başka haz verir. Bazen o sessizlikten dökülen iki damla yaştır hayat. İnsanların verdiği zararlar düşündürür beni onların varmadığı ya da az vardığı yerler o kadar güzeldir ki kendi kendini yeniler doğa yeniden orman oluşturur doruklardan sümbülü nevruzu lalesi her şey farklı güzel doğanın kengeri çiğdemi purçalığı ikramlarıdır dağların misafirlerine.

 

8-Başka eklemek istediğiniz bir şey var mı?


Başka eklemek istediğim çok şey var aslında. Şiir adına, şair adına bu güzel şairi bol memlekette ilgi bekliyorum, adıma değil yanlış anlaşılmasın, bütün şairler adına inanıyorum ki onlarca vardır Afşin'de ama herkesin kitap oluşturacak kadar imkanları olmadığına inanıyorum. Yöneticilerimiz bu konuda duyarsız kalmasınlar. Şairin kıymetlenmesi için ölmesi beklenmemeli. Şiirin şairin yaşamasını yaşatılmasını istiyorum. Şiiri seviyorum ülkemi, bayrağımı, milletimi ve dinimi seviyorum.

Böyle bir fırsatı verdiğiniz için çok sağolun kardeşim…

  
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız