;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

MUSLU TOPUZ

     

Afşin’i ilk matbaayı kuran ve işleten emektar gazeteci-matbaacı Muslu Topuz matbaayı nasıl kurduğunu anlattı.

 

 

‘Daha önce dondurmacılık yapıyordum. Matbaaya eskiden beri merakım vardı.

 

Ankara’da dondurmacılık yapardım. (1964 yılında Kumrular Caddesi Sümer Sokak)  Oturduğum yer matbaa yakın olduğu için ara sıra matbaalara giderdim.  

 

Biraz salebimiz vardı. İzmir’e satmaya götürdüm. İzmir’e varınca, fuarda gezerken üsgüller diye bir matbaaya varıp, makinelerin fiyatını sordum. Resul diye bir arkadaştı. İzmir Fuarında paraşütle atlayanlara merakla baktığımı görünce “paraşütü seviyorsun galiba?” “Evet” dedim. “Benim kardeşimde İbrahim’de paraşütçüydü” “İbrahim Üsgül mü? Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Paraşüt Taburu Karargâh Bölüğünde mi yaptı askerliğini? “Evet. Şu tesadüfe bak, birazdan gelir” dedi. Yarım saat sonra geldi. Sarıldık. Hoş sohbetten sonra matbaa alacağımı söyledim. Peşin 27.000Tl. Taksitle 29.000TL.  dediler alacağım makineyi. Bende Peşin fiyatına 10.000 TL. peşin ayda 1.000 TL. vereceğimi söyledim.  Kabul ettiler. Makineyi Afşin’e getirip kurmada dahildi. İzmir’den Afşin’e geldiğimde durumu anlattığımda “seni dolandırmışlar, paranı çarpmışlar, neler demediler ki... O kadar para gitti. ”

 

Bir ay sonra 10/09/1972 yılında makine geldi. Şu an da kullanılan Pedalli (elle çevrilen mi) Markası üsgül. Hurufat yetmedi. İzmir’e gittim. İbrahim Üsgül beni hurufat satan Rodoslu Hurufat Dökümevine götürerek ‘senedi benim üzerime yap’ dedi. Hurufatları alıp geldim. Böylece matbaayı 12.09.1972 tarihinde faaliyete geçirmiş oldum. Matbaanın adı  “Dalkılınç Matbaası” idi. Gazetenin adı da “Afşın’ın Sesi Gazetesi” idi.  Afşin’in adı Afşın’dır. Önceleri böyle yayımlandı.

 

Sonra, Türkçe öğretmeni okul müdürü Kazım Güven   “Afşın”ın söylemesi zor olur “Afşin” olsun dediğinden dolayı gazetenin adını da “Afşin’in Sesi Gazetesi” diye değiştirdim. İlk önce haftada iki defa çıkardım. Sonra haftada bire düşürdüm. 

 

O zamanlar elle diziyorduk yazıları. Dizerken, tasnif yaparken, harfleri dağıtırken okuyorduk. Şimdi kopyala yapıştır yapılıyor. Matbaayı o zamanlar bilen pek yoktu. Davetiye isteyen on-yirmi tane istiyordu. Hatırlı insanlara verelim diye. Davetiyeyi, kartviziti halkımıza öğretene kadar çok mücadele ettim. Şimdi yüzlerce hatta binlerce lüks davetiyeler isteniyor.

 

Gazeteye haber konusunda fazla sıkıntım olmadı. Halkın dertlerini dile getirdim. Onun içinde belediyeyle hep muhalefet oldum. Objektiftim. Tenkit ettiğimde ölçüyü hiçbir zaman kaçırmadım.

 

14 yıl boyunca matbaacılık ve gazetecilik yaptıktan sonra Hüseyin Dalkılınç’a sattım’ dedi.
 
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız