;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Mürvet Sarıyıldız ile Röportaj

   Eserleri

Kendinizi tanıtır mısınız? Eserleriniz?

1978 kahraman Maraş doğumluyum. Kayıp Aşk adlı romanımdan önce 2009 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sponsorluğuyla “Şiiri Fetheden Kadınlar” adlı şair kadınları inceleyen bir eserim çıktı. Sizin aracılığınızla da bu çalışmada benden desteklerini esirgemeyen değerli insanlar başta Şair İnci Okumuş hanıma ve Sosyal Güvenlik Kurumu müdürü Mehmet Dere beye ve Serdar Yakar beye teşekkür etmek istiyorum.

Yazarlık serüveniniz nasıl başladı? Sizi yazarlığa teşvik eden-edenler oldu mu?


Hani derler ya Maraş’ın üç kapısından birinden şair çıkar. Bende bu düşünceyle ilk önce şiir yazarak başladım bu yolculuğa. Elbette ki etrafımda okuyan yazan insanlar vardı. Sanırım bir de Türkçe öğretmeni olmamın da etkisi oldu.

Yeni çıkarmış olduğunuz “Kayıp Aşk” romanı hakkında bilgi verir misiniz?


Yediveren Yayınları tarafından baskıya hazırlandı. Aslında romanı yazarken düşündüğüm kendimce bir tip ortaya çıkarmaktı. Kahramanların isimleri de anne-baba oğul ve âşık olduğu kız aynıdır. İbrahim karakteriyle geçmişe atıfta bulunmak ve tarihteki İbrahim’lerden yola çıkarak bir “tip” yaratmaktı. Bu İbrahimler Hz. İbrahim, Padişah İbrahim, İbrahim Müteferrika, İbrahim Şinasi, bunların her biri “bireyin” bir duygusuna sesleniyordu. Hz. İbrahim, dinî boyutunu, padişah İbrahim yaşama dair ilm-i siyaseti, İbrahim Müteferrika zorluklara karşı direnmeyi İbrahim Şinasi ise edebiyat yönünü oluşturacaktı. Tabi bunu ne kadar başardım o tartışılır bir konu. Tabi bu arada imkânsız olan bir aşkta var.


Bir yazarın dikkat etmesi gereken kurallar nelerdir?


Yolun başında biri olarak elbette bu soruya cevap vermem çok zor. Ama bol bol okumak ve Türkçeyi hakkıyla kullanmaya dikkat etmelidir. Bir de işe başlayacaklar için şunu söyleyebilirim özellikle de roman için “anlatma yolundan çok gösterme” yolunu kullanmaları.

Yazı yazmak için duygusal olmak gerekir mi?


Bilgi ne kadar gerekliyse elbette duyguda gereklidir. Bir de herkesin fark edemediği şeyleri fark etmek gerek. Bilgiyle duyguyu harmanlamak gerek. Tek başına duygu da bilgi de işe yaramaz.

Okumanın yazar olunması üzerinde etkisi nedir?


Elbette ki çok faydası var. Bilmediğiniz ufuklara yolculuk yapmak okumakla olur. Sizden önce gelmiş insanların yaptıklarını bilmek onların yaptıklarına kendinizce bir şeyler eklemek için okumak gerek. Ama şu da var ki yazmak okumayı gerektiriyor. Yazdıkça bilginizin eksikliğini görüyorsunuz.

Geriye dönüp baktığınızda şunu da yapsaydım, dediğiniz bir şey var mı?


Şuanda bunları yapmaya çalışıyorum. Hayatımdan keşkeleri çıkarmaya ve gücüm yettiğince yapabileceğim şeyleri yapmaya çalışıyorum. Allah’ın izniyle.

Yazar toplumun aynası olmalı mı?


Ayna olmaktan ziyade okuyan biri kendinden bir şeyler bulmalı.

Toplumda bayan yazar olmak kolay mı? Nasıl tepkiler aldınız? Bayan yazar olarak neler dersiniz bu konu hakkında?


İlk çalışmam olan “Şiiri Fetheden Kadınlar” araştırmasının da asıl kaynağı buydu. Yani yazmanın cinsiyeti yoktur. Nasıl ki ağlamanın gülmenin sevmenin ya da sevilmenin cinsiyeti yoksa bu duygular bütün insanlarda aynıysa yazı sahasında da durum aynıdır. Yani bilgi birikimi olan ve bunu kendi iç dünyasında duygularıyla harmanlayan herkes yazabilir. Çok hoş karşılandım. Güzel tepkiler aldım. Bu da yolun başında olan biri için ileriye dönük umutlar yeşertiyor.

Yazar ile insan arasında nasıl bir ilişki vardır?


Yazar kendi içinde yaşadığı toplumun dünyayla bağlantısı kuran insandır. Neticede yazar da insandır. Toplumun sorunlarıyla bireylerin sorunlarıyla yakından ilgilenen bir insan.

Eklemek istediğiniz başka şeyler var mı?


Röportaj için teşekkür ederim.

 

Bizde Teşekkür ederiz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz. 
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız