;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

AVNİ TARHAN

Doğumu ve öğrenim durumu

1953 yılında Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesi Deveboynu köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Kahramanmaraş'ta tamamlayan Tarhan, daha sonra Kahramanmaraş Eğitim Enstitüsü'nü bitirdi. 1969 yılında Kahramanmaraş'ta lise 2. sınıfta, antrenörü İsmet Alparslan nezaretinde güreşe başladı.

Askerlik dönemi

1974 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir mensubu olarak Kıbrıs'ta yapılan barış harekatına katıldı. Askerlik hizmetleri sırasında Ankara'da Karagücü güreş kampında bulundu ve Silahlı kuvvetler Türkiye şampiyonu oldu.

Sportif kariyeri

Gençler Türkiye ikinciliği, Türkiye Liseler ikinciliği, Silahlı Kuvvetler Türkiye Şampiyonluğu, Gençler Karakucak Türkiye Şampiyonluğu ve Balkan Gençler Serbest Güreş Şampiyonası'nda 1972 yılında Bronz madalya kazanmıştır.

Antrenörlük hayatı

1975 Yılında Antrenörlük hayatına başlayan Tarhan, Kahramanmaraş merkezde altyapı oluşturarak çalışmalara başladı. Daha sonra 1980 yılında Afşin İlçesinde faaliyet gösteren TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) termik santralı bünyesinde kurulan güreş takımının başına getirildi. Bu kulüpte çok önemli başarılara imza atan Tarhan 30 bin nufuslu Afşin İlçesi'nin sesini dünyaya duyurdu. Afşin Tek takımında : Ahmet Ak, Metin Kaplan, Harun Doğan, Metin Topaktaş gibi dünya çapında büyük başarılara imza atmış sporcuları yetiştirdi.

Milli Takım antrenörlük dönemi

1985 yılında, ilk defa Genç Milli Güreş takımında antrenör olarak atandı. 1985 yılında Edirne ilinde yapılan Balkan Gençler Şampiyonu olan Türk Milli takımının başında yer aldı. 1969'dan 1985 yılına kadar 16 yıl gençlerde Balkan Şampiyonluğu kazanılamamıştı. 1992 Yılında Kolombiya'nın Cali kentinde yapılan Dünya Gençler Serbest güreş Şampiyonası'nda Türk Milli takımının teknik direktörlüğünü yaptı. 83 puan gibi çok yüksek bir puanla Dünya Takım şampiyonu olan takımın başarısında çok önemli bir rol oynadı. Gençler serbestte bu şampiyonluk spor tarihindeki tek dünya şampiyonluğudur. 1994 yılında , İstanbul'da Dünya Şampiyonu olan Serbest Güreş Milli takımında Yakup Topuz, Reşit Karabacak ile milli takım heyetinde bulundu. 1966 yılından Edmonton'da kazanılan dünya şampiyonluğundan bu yana şampiyonluk yüzü görmeyen Serbest Güreş Milli takımı 1994 yılında İstanbul'da 53 puanla dünya şampiyonluğuna ulaştı. 1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları'nda da milli takımda görev yapan Tarhan, 130 kiloda Mahmut Demir'in 28 yıl aradan sonra kazanmış olduğu altın madalyada önemli bir paya sahiptir.

Spor yazarlığı dönemi

30 Mayıs 1997 tarihinde Zaman Gazetesi'nde Güreş Dosyası adlı mahlas ile Türk ve Dünya güreşi ile ilgili yorum yazmaya başlayan Tarhan 11 yıl aynı gazatede yorumculuk yaptı. Kasım 2007 tarihinde ise Yenişafak gazetesinde yorum yazmaya başladı. 
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız