;


MEHMET GÖREN

AFŞİN'İN YETİŞTİRDİĞİ ŞAMPİYON GÜREŞÇİLER

AFŞİN MEŞHURLARI

AFŞİN ŞAİRLER ANTOLOJİSİ

AFŞİN ESHAB-I KEHF

RÖPORTAJLAR

KAHRAMANMARAŞ ŞAİRLERİ

ÖYKÜLER

KAHRAMANMARAŞ YAZARLARI

İLETİŞİM

İLAHİLER ve MÜZİK

K.MARAŞ'IN İLÇELERİNİN RESİMLERİ

AFŞİN

AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ VE LİNYİTLERİ

AFŞİN'DE İZ BIRAKANLAR (yeni isimler eklenecek)

SESLİ ŞİİRLER

AFŞİN'Lİ İDARECİLER

DİNİ BİLGİLER

FAYDALI BİLGİLER

KAHRAMANMARAŞ

MANZARA RESİMLERİ

İL İL TÜRKİYE

SON DAKİKA HABERLERİ (Türkiye ve Dünya)

YEREL GAZETELER (K.Maraş ve İlçeleri)

AFŞİN TERS LALESİ

SİTEMİZDEN HABERLER

K.MARAŞ ve İLÇELERİNİN VİDEOLARI

K.MARAŞLI SANATÇILARIN KLİPLERİ

ZİYARETÇİ DEFTERİ

Serdar Yakar ile Röportaj

   Yayınlanan Kitapları

Mehmet GÖREN’in  Yazar Serdar YAKAR ile 08.03.2010 'da yaptığı röportaj;

 

Kendinizi tanıtır mısınız?

 

1965’de Kahramanmaraş’ta doğdum. İlk ve orta öğrenimini memleketimde tamamladıktan sonra 1983’de M.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazandım ve buradan 1987’de mezun oldum.

İlkyazı çalışmalarım Kayseri’de hâla yayınlanmakta olan Erciyes dergisinde yayımlandı. Üniversite öğrencilik yıllarımda ulusal gazetelerde kültür sanat sayfaları hazırladım. “Kadın ve Aile” ve “Gül Çocuk” dergilerinde Yazı İşleri Müdürü, Timaş Yayınları’nda Editör olarak çalıştım.

Yazı çalışmalarım; İslam, İlim ve Sanat, Altınoluk, Kadın ve Aile, Gül Çocuk, Sur, Mavera, Uzunoluk, Kurtuluş, Dört Mevsim Maraş ve Alkış gibi dergilerde yayımlandı.

Vatani görevini 1991’de Güney Deniz Saha Komutanlığı’nda tamamlayıp 1992 yılında memleketime dönerek Kahramanmaraş Belediyesinde memur olarak göreve başladım. Bir süre Belediye Özel Kalem Müdürlüğü görevini vekâleten yürüttüm. Yazı İşleri Müdürlüğü görevini 1993 yılından itibaren aralıksız olarak 12 yıl sürdürdüm. Aynı zamanda Belediye Memurları Sendikası (BEM-BİR-SEN)’in şube başkanlığını da yaptım.

Bir grup arkadaşla birlikte kurduğumuz Ukde Basın Yayın ve Organizasyon bünyesinde haftalık “Ukde Haber” gazetesi, ve “Kurtuluş” dergisinin yanı sıra kitap yayıncılığı yaptım. Yerel yayın yapan Yunus TV’de haftalık “Ukde Sanat Edebiyat” programları düzenledim.

Birçok sivil toplum kuruluşunun üyesi veya kurucuları arasında yer aldı. 2003 Şubatında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans programını tamamlayarak “Yerel Yönetimlerde Alternatif Hizmet Sunma Yöntemleri: Kahramanmaraş Belediyesi Örneği” adlı çalışması ile “Kamu Yönetimi Uzmanı” unvanını aldım.

15.12.2004’de Kahramanmaraş Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne kurucu müdür olarak atandım. 

Kahramanmaraş yerel mahkemelerinde Belediyecilikle ilgili adli davalarda Bilirkişilik yaptım.

 

            Yazmaya nasıl başladınız?

 

            Ortaokul yıllarımda rahmetli Şevket YÜCEL’in Türkçe dersime girmesiyle bize okumayı ve yazmayı sevdirdi. Şevket hocamın da teşvikiyle yazı yazmaya başladım.

 

            Benimde yazı yazmam ve şiire düşkünlüğüm rahmetli Hayati Vasfi TAŞYÜREK’in matbaasında mürettip olarak çalışmaya başlamam sonra da şiirlerini gazetede yayımladığım rahmetli Âdem KILINÇ ve  Hafız ATAǒın katkısı da çok büyük, bu değerler kendileri yazmakla birlikte yazmayı sevdirmeyi de teşvik etmişlerdir. O zaman şimdiki yazarlarında aynı görevi üstlenmeleri gerek bence.

 

            Aynen katılıyorum. Yazar ve şairlerin mutlaka yazdıklarıyla ve kişilikleriyle örnek alınacak insan olmalıdırlar ki yazmayı ve okumayı sevdirebilsinler.

 

            Gurbette kalmanız, yazılarınıza yansıdı mı?

 

            Elbette. Bende 10 yıla yakın gurbette kaldım. Bunun yazılarıma yansıması memleketimiz üzerine yaptığım çalışmalarımdan anlaşılacaktır. İlk kitap çalışmam “memleketime dair” kitap çalışmasıdır.

 

            Okumanın yazar olunması üzerinde etkisi nedir?  

 

Bel kemiğidir. Yazmak için iyi bir okur olmak gerek. Okumak insanı farklılaştırır. Okumak bilhassa da yazarlara toplumu anlama gücü verir. Okuyucuyla ilişkisi iyi olan bir yazar eserlerinde daha zengin unsurlar taşır.

 

En son yayımlanan eserinizden hangisidir ve içeriğinden bahseder misiniz?

 

            Yaşar Alparslan hocamla birlikte hazırlamış olduğumuz “Maraş Meşhurları” adlı kitaptır. Maraş tarih boyunca büyük şahsiyetler (şair ve yazarlar) yetiştirmiş bir kenttir. Bu şahsiyetlerimiz tanınması ve örnek alınması amacına yönelik olarak bu çalışmayı yaptık. İçeriğinde ünlü yazarlarımızın, şairlerimizin, sporcularımızın, sanatçılarımızın, bilim ve devlet vs. adamlarımızın özgeçmişleri ve ün yaptığı alanlarda bilgileri yer almaktadır.

 

            Bu değerli kitabın bastırılmasını yaptıran Sayın Valimiz Mehmet Niyazı TANILIR’a teşekkür ediyoruz.

 

            Sitemiz için ne söyleyebilirsiniz?

 

            İncelediğim kadarıyla şiir ağırlıklı olmakla birlikte Kahramanmaraş ve ilçelerine yönelik bir site. Edebiyat ağırlıklı olduğu için mutluyum. Getirisi olmayan ama çok çalışmayı gerektiren bir göreve talip olmuşsunuz. Çalışmanızın devamını diliyorum.

 

            En son söylemek istediğiniz bir şey var mı?

 

            Ukde Yayınlarını İstanbul dönüşü 1993 yılında kurduk. Bugüne kadar 80 civarında kitap yayınlandı. Bunun 33 tanesi Yaşar ALPARSLAN hocam ile birlikte planlayıp hazırlattığımız eserlerdir. Bunların tamamı Maraş tarih ve kültürü ile alakalıdır.

 

            Çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz.

 

            Bizde çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

 

           

  
Mehmet Gören Kişisel Web Sayfası
Şimdiye Kadarki Ziyaretçi Sayımız